TÉMA Nehty

Kousání nehtů může být projevem stresu a úzkosti

Kousání nehtů je návyk často spojený se stresovým napětím. Někdo si může kousat nehty pouze z dlouhé chvíle, ale mnozí si je koušou právě vlivem stresu nebo podráždění.

Okusování nehtů může být i naučený návyk, který dítě pochytí od svých rodinných příslušníků. Projevem nervového vypětí nemusí být pouze kousání nehtů, ale třeba i cucání palce, tahání či kroucení vlasů, skřípání zuby nebo drbání a škrábání se.

Spousta lidí si kouše nehty, aniž by si to uvědomovala, i při jiných aktivitách jako např. při čtení, sledování televize nebo telefonování.

Kousáním nehtů se míní kousání nehtů samotných, ale i okolní kůžičky a měkkých tkání kolem nehtů.

Kdo si kouše nehty?

Lidé každého věku si koušou nehty.

 • Kolem 50% dětí, mezi 10ti a 18ti lety věku si už někdy nehty kousalo a nebo si koušou nehty dodnes. Častěji se vyskytuje kousání nehtů u dětí v období puberty vlivem pubertálních změn.
 • 23% tvoří mladí dospělí, ve věku od 18 do 22 let.
 • Zbývající dospělí tvoří pouze malé číslo. Nejvíce lidí přestane s kousáním nehtů kolem 30ti let věku. Muži, kteří se svého návyku nezbaví, tvoří asi 10%.
 • Chlapci si koušou nehty mnohem častěji než dívky.

Co pomáhá proti kousání nehtů

Existuje několik způsobů, jak tento návyk odbourat.

 • Udržujte své nehty upravené. Pečováním o vaše nehty můžete pomoci ke snížení nežádoucího návyku tím, že se budete snažit své nehty udržet stále atraktivní.
 • Pravidelně provádějte manikúru a užívejte lak na nehty. Muži mohou užít bezbarvý lak na nehty. Umělé nehty mohou též přispět ke skoncování s tímto návykem, ale také vlastní nehty ochrání a podpoří jejich samotný růst.
 • Nalakované nehty chutnají hořce a tak každý pokus o jejich kousání může být zároveň varovným signálem, že si nehty nekousat!
 • Pokud cítíte úzkost nebo stres, vyzkoušejte protistresové techniky.
 • Pokud se přistihnete, že si koušete nehty, vyzkoušejte jinou aktivitu např. kreslení, čtení, psaní nebo mačkání antistresového balónku.
 • Noste rukavice nebo obarvené nálepky - můžou připomínat chtíč skoncovat s tímto návykem.

Děti si koušou nehty mnohem častěji, mají-li nějaký problém ve škole nebo s kamarády. Z tohoto důvodu je vhodné o škole, učitelích a kamarádech s dětmi mluvit a event. vypozorovat nějaký možný problém. Při odhalení příčiny kousání nehtů je pak lehčí najít vhodnější opatření a léčbu proti tomuto návyku.

Co hrozí při kousání nehtů?

 • Citlivé, bolavé, zhnisané a zarudnuté konečky prstů.
 • Krvácení kolem nehtového lůžka.
 • Infekce nehtového lůžka, ale i úst a dásní.
 • Narušení normálního růstu nehtů a jejich deformity.

 

Máte s kousáním nehtů osobní zkušenost? Máte ve svém okolí lidé, kteří si nehty koušou? Dokážete říct jaká je příčina tohoto zlozvyku u Vás?

Kousání nehtů může být projevem stresu a úzkosti patří do témat
 • Martin 25.09.2016 21:59:08

  Po dvaceti letech, jsem dokázal přestat s kouřením(cca 20 ks denně) a nekouřím už přes 3 roky, ale kousání nehtů je pro mě daleko tvrdší oříšek...

  • Re: Lea 14.03.2017 19:38:41

   Okusuji si nehty pouze kdyz jsem ve stresu a tak neni mozne mit upravene ruce.Ve stresu jsem neustale.A ve zdravotnictvi umele nehty mit nemuzeme. Jsem z toho vseho nestastna.

 • P_E_T 23.10.2015 11:01:00

  Kousání je relativně v pohodě. Tedy ne z hlediska estetického, ale z hlediska zdravotního. Horší je, když se toho zbavíte, ale prostě občas ten stres neudržíte a zatrháváte je. Protože buď najdete nějaké natřepení, nebo se u vašich nehtů snadno násilím vytvoří. To jde totiž téměř pokaždé do krve a ještě to zlikviduje tvar nehtu, který pak špatně roste.

 • nehty Renata 26.08.2014 10:10:56

  na nehty jsou fajn vitamíny donna nails, ja jsem si taky při zkouskovem furt nehty kousala a taky pak vypadaly. ale co jsem zacala užívat donnu nails, jsou pevne a zdrave a rostou,takze nemusim nosit umele

 • Co mi vadí - nehty, vlasy Linda 08.07.2013 01:01:30

  http://ilonaprotifka.blog.cz/1307/co-me-odradi-na-muzich-a-co-na-zenach#komentare

 • Ty jo Milan 27.02.2013 22:23:20

  Ty jo ! koušu si nehty neustále .. ale nejvíce ve škole... docela mě to štve protože mám konečky prstů podrážděné a bolavé...

 • nikdo 04.02.2013 16:14:58

  kousání nehtů je hrozný zlozvyk

 • gsfjjgfsj fdhtgj 08.03.2012 00:21:34

  Já si nehty koušu už od mala! A to je mi už 17 let .. paráda no!! Nenávidím se za tenhle zlozvyk!

  • Re: gsfjjgfsj kuře bez kuřete 04.02.2013 16:13:50

   img:

 • kousátko 01.06.2012 17:45:16

  Nechty si nekoušu, ale tu kúúúži kolem pořád pro ostatní zkuste si špičky nehtů natřít pěkně citrónovou štávou to musí pomoct i kdyby nechtělo...

 • arax 25.05.2012 19:50:10

  Nehty si koušu, když si vzpomenu řeknu si DOST ale za pár minut na to zapomenu a už je to tu zas. Fakt už nevím co s tím mám dělat! Moc prosím o radu.

 • kousani nehtu fulin josef 29.04.2012 18:02:48

  mne uz je 30 let a nemohu se te zaviślosti ani zbavit a neim uz co jstim mohu delat

 • šulin kkii 09.10.2011 19:26:56

  pomoc nemuzu se odnaucit masturbace!furt si honim šulina co stím?? :/

  • Re: šulin Kik 05.03.2012 18:52:38

   hih :)

 • Elis 31.12.2011 15:05:01

  Prosím, poraďte mi. Jak jste to dokázali? Já nevím, cítím se b**ě, když mají všechny holky krásné nehty a já mám takové palice. Nevíte ještě o jiné metodě, než je ten lak a pepř??? Žádám Vás o radu, protože sama si nevím rady. Mám 13 let a nehty si koušu od 10 let, tak si představte, jaké musí být. Jen Vás žádám o radu, doufám, že mě vyslyšíte a poradíte mi jinak jsem ztracená. Taťka mi řekl, že když si přestanu kousat nehty, že mi slíbí 1 přání a já bych chtěla pejska. Jelikož si na pejska šetřím, taťka mi ho stejně nedovolí, i kdybych měla peníze, protože nemám nehty. Mám si říkat dost, děláš to pro pejska? Nebo já už nevím. Vím, že je to dlouhé, ale i přes to prosím o Vaši radu (ať už odbornickou či neodbornickou). Předem Děkuje Elis.

  • Re: Kristyna 05.03.2012 18:50:24

   Ahoj, ja si kousu nehty taky od mala a jedine co mi pomaha je bezbarvy lak specielne proti kousani nehtu. Chutna nechutne horce, takze si podruhe date pozor, abyste si nestrcily prsty do pusy. Lak lze nalakovat i na jakykoli barevny lak jako lesk :)

 • kousání nehtů Sabča 20.02.2012 20:22:35

  Nehty jsem si kousala od 3 do 10 let ted je mi 10.Pořád jsem si říkala dost ale tu pravou větu dost jse si řekla až pře pár týdny.Sama jsem si tím vším prošla a vím jaké to je ted mi nehty hezky rostou a jsem spokojená.Musíte si říci DOST!A pak když jse vám ačne chtít kousat nehty uvědomte si to a ruky dejte s pusi.Já jsem to zvládla takhle.Jednu sobotu jsem si řekla že už chci mít hezké nehty jako jiné holky a tak jsem si je nalakovala pak jsem si je nekousala a když se mi náhodou zachtělo řekla jsem si větu CHCI MÍT NEHTY JAKO JINÉ HOLKY!A nehryzala jsem si je.Pokud máte nějaký motiv abyste si nehty přestali hryzat vyskoušejte ho a vždy kdy se vám zachce nechty okusovat ten motiv si řekněte a uvidíte že za nějaký čas se budete smát tomu jak jste si ty nehty mohli vlastně někdy kousat!!!Tak přeji at už se netrápíte a nějaký ten motiv najdete!!!!!!!!!!!!!!!

 • Ach jo 01.01.2012 19:28:33

  Dobrý den, jsem v úzkých a prosím o pomoc. Nehty si koušu přes 10 let a nevím, jak se toho mám zbavit. Stále si říkám DOST!, ale nejde to. Mamka mi za to už ledacos slíbila (peníze, knihy, nebo jiné blbosti), ale stále to nejde. A jestli se Vás mohu zeptat, když si na ruce nasype pepř, nespadne? Dále, když chodím do školy, tak nemohu mít popepřené prsty a ani žvýkačku v puse a nevím jak jinak se to mám odnaučit. Mamka navrhovala jít k psychiatrovi, ale já jsem odmítala, že nebudu chodit do psychiatrické léčebny. Nevím si už rady. Byla bych Vám moc vděčná za odpověď.

 • Veronička 15.12.2011 09:02:31

  Ahoj, podle mě je to vše jen o síle vůle. já jsem s tím prostě sekla a hotovo!! A to jsem si nehty kousala přes 20 let :D Teď používám antibakteriální skleněný pilník Antibactif a moje nehty vypadají krásně žensky a jsou díky antibakteriální technologii zdravé a pevné. Pilník se dá zakoupit na internetu takže v případě že máte tento problém, neváhejte!

 • Nervozita a strach Verča 06.11.2011 19:19:15

  Pomožte mi. Je mi 11 let a nehty si koušu už od 3-4 let. Mamka mi řiká at si je nekoušu ale to mně znervoznuje jeste víc a nehty si koušu tim pádem jeste více. Poradte mi. už se i stydím je před ostatními ukazovat.

 • zuzana 26.03.2011 23:41:49

  můj syn si nehty nekouše ani nerýpe v nose,ale za to můj manžel ten si neustále drbe v nose a kouše nehty je to pěkně odporné prosím o radu,

 • už dost! ... 17.02.2011 19:25:49

  větu už dost jsem si řejkla již několikrát...těd se tohoto chci zbavi-jak?mimo jiné si ohlodávám kůžičku u nehtu...poradte mi prosím JAK NA TO!!!

 • Musím s tím skoncovat! Karolína 16.02.2011 20:34:14

  Nehty jsem si kousala už od předškolního věku. Kamarádi ani rodinní příslušníci nikdy takovýto problém neměli. Je tu ale asi určitá souvislost s problémy v rodině. Také jsem takové povahy, že v sobě vše zadržuji, nic mě jen tak nerozhodí a dokážu se ovládat, jenže je tu něco, čemu prostě nedávám volný průběh....Nikdy mi kousání nehtů nevadilo - věk kolem 10 let - jenže nyní, kdy už prostě začíná být vnější vzhled podstatnější je to doopravdy hrůza. Z internetových článků jsem zjistila, že má tento návyk dokonce i svůj název - onychophagie. V mém okolí - škola....se ale nachází i více jedinců, kteří tímto trpí. Teď je tu zase zajímavý fakt, že chodím na gympl. Je to doopravdy hrůza a musím s tím přestat! Zkoušela jsem pepř, zkoušela jsem lak...lak se začne po určité době odlupovat a už jaksi nepomůže, protože zůstavá v zasší části nehtu a já si vesele už čistou část nehty okusuji....Je to BĚS!! O pomoc asi nemá cenu žádat...je to stále stejné - pepř, lak, klid, další činnost....Je ale hlavní uvědomit si, že člověk nesmí ztrácet hlavu. Je dobré rozhlédnout se kolem sebe a podívat se, kolik lidí tím také trpí...

 • Kousání nehtů a dloubání v nose Eva 11.05.2010 13:26:33

  Dobrý den,
  můj sedmiletý syn si už asi tak rok kouše nehty a nejen to, ale i, s prominutím, rýpe šušně v nose a jí je. Nevíme s manželem, jak ho těchto zlozvyků zbavit. Snažím se uklidňovat, že jsou horší zlozvyky, ale i tak mě to štve. Přemýšlím o speciálním laku na nehty (bohužel na nosní dírky se to asi aplikovat nedá), ale to bychom mu je museli natírat, až usne, dobrovolně se určitě nenechá, protože si nechce ani stříhat nehty. Vypozorovala jsem, že to kousání a rýpání dělá především v situacích, kdy je něčím zaujat, třeba při koukání na televizi, když nad něčím přemýšlí (je mu to vidět na obličeji, že je duchem mimo). Doufám, že netrpí nějakými psychickými problémy. Kdo máte zkušenosti, poradíte mi?
  Děkuji Eva.

 • Rada! Honza 10.12.2009 05:13:41

  Odvikací kůra je u každého stejná.Domnívám se že je to otázka času.Někomu vyhovuje klid a někomu aktivita.Je to druh hyperaktivity který odvádí od okolního vněmu,spíše rádoby uprk od danné situace.Do té doby než si najde dotyčná osoba záliby ve vlastnim zájmu.

 • Bylinky Tom 28.10.2009 20:25:53

  zkuste meduňku a jiné bylinky na zklidnění … v dostatečném a pravidelném množství

 • Nehty filda 25.09.2009 21:27:32

  Ahoj, chtel bych se zeptat uz odmalicka sem si kousal nehty asi do 15 let.. nehty sem si kousal takovym zpusobem ze sem z nich mel pahejly a ted si nehty nekousu a mam z nich palicky dase to nejak vylecit?

 • .... lena 23.02.2009 20:15:52

  chodím do školy a pořád si koušu nehty štve mě to páč chci mít nehty upravené ale takhle nemůžu …zkouším si tam dávat lak …ale nějak to nepomáhá ......koušu si nehty u televize ve škole …a přesně a niž bych o tom věděla a než si to uvědomím tak už je pozdě plís poradí mi někdo?

  • rada lucik 23.07.2009 14:06:47

   dejte si do umivadla ledovou vodu nechte tam ruce jak dlouho vydrzite nechty po nekolika minut narostou a pak vam bude lito je kousat

 • prosim poradit lucka 21.07.2009 23:28:27

  dobry den mam vetsi problem kousam si nehty a chci se to odnaucit nevite jak? protoze jsi chci nalepit nehty

 • rada petr 28.01.2009 18:55:55

  Nemáte radu jak se odnaučit kousat nehty?

  • Re: rada bára 26.06.2009 19:56:28

   Ahoj,

   měla jsem stejný problém a bylo to šílený. Teď už jsem skoro za vodou. Vím přesně jak se cítíš! Zkoušela jsem hořký lak na nehty, nalakovat výrazným lakem, nic… Trocha stresu a je to tady. Pak jsem na to vyzrála. Po zkouškovém období, když byl klid jsem to vydržela týden a pak jsem si koupila nalepovací nehty s lepidlem (celkem cca 100 – za ty nejlevnější.) Zprvu jsem se je snažila okusovat a občas se mi tak nějaký odlepil, tak jsem musela dát nový… Trošku mé nehty trpěly, neměly vzduch, ale bylo to furt lepší než nic. Pak jsem je odlepila a když měl přijít stres, tak jsem si je zase dala. A ouha, zlozvyk je pryč… ale i teď se na to musí myslet! Hodně štěstí! :))

 • Kůžička a nehty Pavel 21.06.2009 16:44:40

  Musim říci, že je to můj veliký problém. Je mi 22 a když se učim tak si furt koušu nehty a hlavně kůžičku v okolí nehtů. Rukavice jsou nepohodlné při psaní a náplast je nepraktická (na 10prstech) nevím co dělat. Prosím o radu co s tím.

 • po dobrém? po zlém? Martina 06.05.2009 18:43:44

  Mám 4 letou dceru, je to neposedný ďáblík. Kouše si nehty, jen když se dá do klidu. To znamená v MŠ před spaním a doma večer před spaním. Můžu to s ní řešit po dobrým – VYSVĚTLOVAT že to není hezký, bolí to – někdy je má okousané až do krve. Nebo po zlým zákaz toho co dělá nejraději – koukání na pohádky, jíst sladké, oblíbené hračky. Nic nezabírá- vyzkoušela jsem i výprask- NIC. Kamarádky radí že jejich starší děti to po čase taky přešlo. Slíbila jsem jí lak na nehty tak uvidíme.

 • Nekouše ale nípe Lenka 23.03.2009 11:52:20

  Já jsem si kousala nehty do 30ti let.Mezi tím se mi narodil kluk,ale přestala jsem když mu byl rok.Teď je malýmu 4,5 roku a začal si je nípat až do krve.Vypadají jak okousaný,ale zatím si je do pusy nedává. Prosím o radu jak mu to mám vysvětlit.

 • vodička Eva 29.01.2009 08:53:26

  V lékárnách prodávají preparát na nehty, tím si potřete prsty a vždy když si budete chtít kousnout do nehtu, tak vás odradí pálivá příchuť.

 • pravda klára 28.01.2009 10:01:21

  Já jsem měla stejný problém, je to prostě tím stresem ve škole.

 • nervozita Jana 28.01.2009 08:11:59

  Ja jsem si nehty kousala během celé školní docházky a přesně jak se píše v článk i když jsem si třeba četla. Zkoušela jsem prsty namáčet do pepře, ale nepomohlo to. Nehty jsem si přestala kousat až když jsem dostudovala.


Nehty patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nehty

 • H. 05.12.2011 10:12 Nespavost po porodu

  Hanafi ja nespala skoro rok (v noci jsem dlouho usinala, budila se co dve hodiny a k po treti…

 • 15.05.2012 00:05 exem dětí

  Ahojky moji dceru trápilnepříjemný ekzém po celémtěle. Navštěvovaly jsmekožní, vyzkoušely…

 • zuzana 19.10.2013 20:10 estetická klinika

  dík, už jsem se na to podívala :) hodně toho dělají a paní doktorka tak má docela hodně…

 • Petruss 20.10.2013 17:10 estetická klinika

  no to ani já, a hlavně když jsem viděla na netu pár fotek jak na to některé ženy doplatili, než…

 • 15.05.2014 13:05 bradavice

  Dobrý den, mám vyzkoušený bylinný ok gel. Opravdu funguje a nejen na bradavice: také na nehtové…

 • Pavlína 23.07.2014 17:07 Gelovky doma

  Tak pro začátek doporučuji si koupit nějakou levnou sadu, kde budeš mít všechno potřebné. Se…

 • 20.08.2014 09:08 Gelovky doma

  Ahoj, já jsem si udělala nejdříve kurz, abych zjistila, jestli mě to vůbec bude bavit a jestli mi…

 • 23.01.2015 10:01 krásné vlasy

  No ahoj, zkousela jsem oboje z kategorie vlasy a nehty a jsem velice spokojena :) urcite to taky…

 • Petra 15.02.2015 12:02 Gelovky doma

  Myslíte si, že si dělat gelové nehty je zdravé? Slyšela jsem, že jsou na ně i nějaké alergie, jako…

 • MonikaS 24.02.2015 18:02 Imunita

  Na imunitu u mě jednoznačně Céčko, Mg, B- prakticky zelenina a ovoce :) Samozřejmě by neměl člověk…

 • Marika25 09.03.2015 19:03 Imunita

  Já jsem na B přišla až teď :) Zjistila jsem, že je ho vhodné užívat a dále i rybí olej.…

 • 14.03.2015 15:03 zdravé hubnutí

  Ahoj, musím taky přidat svou zkušenost.. Já jsem teda z těch, které hubnou pomaleji, takže za dva…

 • Edita85 18.11.2015 11:11 krásné vlasy

  Ten název je celkem vtipný :D Musím, ale uznat, že tenhle doplněk stravy má všechno za co Vám…

 • Kamča 10.05.2016 15:05 krásné vlasy

  Holky já mám výbornou zkusenost s kolagenem v kapslích. Zlepšilo mi to jak vlasy tak i nehty. Není…

 • Gorla 15.05.2016 18:05 Gelovky doma

  Ahojík, víte jak to vypadá ? když máte na nehtech umělý neht typu ''lopatka'' už jsem viděla tolik…

 • erika 21.07.2016 16:07 Plísně

  mela jsem plisen na nehteh na nohách VenofaMed a po pár dnech jsem mela pokoj, jen jsem ostrihala…

 • Dita 10.10.2016 11:10 Makový olej

  Dámy já ho používám, zvláčnuje pokožku a i na vlasy a nehty je super, obsahuje vitamín E a…

 • Diana 13.12.2016 16:12 krásné vlasy

  mi na vlasy taky pomohl kolagen. Žádné kondicionery a masky na vlasy moc nezabraly. Mrkněte na…

 • David 14.01.2017 00:01 hubnutí

  Dobrý den, Nabízíme Soukromý, komerční a osobní půjčky s velmi minimální roční úrokové sazby tak…

 • poštolka 08.02.2017 11:02 Křeče při sportu

  zkousiiim :-) zatim teda beru cca tyden a zda se mi, ze se mi zlepsily nehty, dost se mi lamaly..…

 • Kamy 29.11.2017 15:11 Krém na vrásky

  Zajdu si tento měsíc na nehty a vlasy. Odcházím z tama vždy jako nová osoba.

 • Diana 02.12.2017 11:12 Gelovky doma

  Je fakt ze je to krasne, mit porad upravene nehty, ted co mi je ale sundaly ty moje jsou znicene…

 • 02.12.2017 11:12 Nehtíky

  Ahoj ženy, berete neco pro krasne nehty? Hodne se mi třepí

 • Nikola 06.12.2017 10:12 Nehtíky

  Zkuila si nejaky doplnek stravy co obsahuje zinek, ten je na nehty dobry a taky i na vlasy a plet.

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku