zdroj: pixabay.com
Plíseň - mykóza

Plísně na nohou po návštěvách bazénů

Veronika Tůmová
02.08.2017

Hygienické normy pro provozování bazénů a veřejných koupališť jsou u nás dostatečné a přísné, určité riziko přenosu kožních infekcí, především virových bradavic a nejrůznějších druhů mykóz, tu však je.

Ve vlhkém a teplém prostředí se daří i houbovitým (plísňovým) kožním infekcím, jejichž přenos je pak pochopitelně snazší právě u bazénů nebo v saunách. Lidé, kteří trpí kožními záněty nebo infekcemi, by se měli s ohledem na ostatní návštěv bazénů a veřejných koupališť raději vzdát.

Jak zamezit riziku přenosu plísní na nohou?

Před vstupem do bazénu by lidé neměli opomenout pečlivě omýt celé tělo i vlasy, což zamezí spláchnutí odumřelých kožních buněk, zbytků špíny ale třeba i kosmetiky přímo do bazénu. Ve sprchách, při saunování i v okolí bazénu můžeme použít boty do vody, pantofle nebo žabky. Boty k jakémukoliv účelu však rozhodně nepůjčujeme jiným lidem a nepůjčujeme si je ani my sami, což je špatným zvykem především na návštěvách! Teplo, tma, popřípadě i vlhko od potu ve vypůjčených botách nebo pantoflích je dokonalé prostředí pro přežívání plísňových bakterií, které se tu mohou udržet i několik měsíců.

Jak poznáme, že jde o plíseň?

Ne všechny kožní problémy na nohách musí nutně znamenat plísňové onemocnění. Může jít o ekzém či o pouhé zarudnutí pokožky. Pokud se objeví svědění, pálení či zarudnutí mezi prsty, olupování kůže či dokonce puchýřky, může jít skutečně o počínající problém s plísní. Tyto neléčené potíže se pak mohou rozšířit i na celá chodidla, nárty nebo nehty. Zejména u plísní nehtů důrazně doporučujeme vyhledat lékaře či přímo dermatologa, protože léčba nebývá jednoduchá. Plísně se často vrací a je třeba důslednosti a především trpělivosti.

Lékaři varují před zdlouhavou samoléčbou

Odborníci kladou důraz na to, aby lidé neupřednostňovali dlouhou a často neúčinnou samoléčbu a volili raději návštěvy jejich ordinace. Existují octové koupele, v lékárně vám mohou poradit i roztok z hypermanganu. Boty i ponožky můžeme ošetřovat postřiky obsahující antimykotika. Zdánlivě banální příznaky plísně mohou znamenat také imunitní problém, který sami nevyřešíte. Lékař může doporučit vhodnou kombinaci krémů a léků, léčba tak bude intenzivnější, i tak ale vyžaduje svůj čas.

"Chytrá" houba Pythium oligandrum - může pomoci?

Jedná se o mykoparazita, jenž ke svému životu využívá jiné houby. Chytrá houba proniká do buněk plísní a kvasinek a vysává z nich pro sebe potřebné látky. Patogenní organismy začne likvidovat už za pár desítek minut. Lidé, kteří se vyhýbají používání chemikálií, mohou sáhnout po tomto biologickém preparátu. Je to patent českého vědce obsahující mikroskopickou parazitní houbu Pythium oligandrum. Původně byl vyvinut k ochraně zemědělských plodin před plísněmi, s těmi lidskými si však podle všeho dokáže poradit stejně dobře.

Zdroj: novinky.cz, kafe.cz, dama.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Nápoje, které v létě zaručeně osvěží!
Moře jako léčitel

Další články

Fidget Spinner - hit letošního roku
Nemoci a léčba

Fidget Spinner - hit letošního roku

23.07.2017

Určitě jste ho už viděli - spinnerů jsou plné obchody, vyrábí se v mnoha barvách, dokonce i svítící nebo blikající, a vlastní ho téměř všechny děti i puberťáci, možná i někteří dos ...